Spływy kajakowe

Nietuzinkowe walory przyrodnicze Gminy Ustka można podziwiać także wybierając się na spływ kajakowy. To przede wyrzyskim doskonały sposób na poznanie fauny i flory na terenach chronionych.

Spływy kajakowe – Dolina Słupi

Tego typu atrakcje szczególne polecane są amatorom sportów wodnych, ale także osobom, które chcą przeżyć fantastyczną przygodę w pięknych okolicznościach przyrody. Jeśli już zdecydujemy się na taka formę aktywności to warto wybrać się na spływ kajakowy rzeką Słupią, przez którą wiedzie szlak „Doliny Słupi”. Szlak ten rozpoczyna się na Jeziorze Gowidlińskim, a dalej prowadzi przez otwarte tereny, takie jak łąki i pola, ale także zalesione wąwozy i jary. W czasie spływu można podziwiać także zabytkowe elektrownie wodne oraz jeziora zaporowe. W ponad połowie długości spływ kajakowy Słupią przebiega w granicach Parku Krajobrazowego Dolina Słupi – to gwarancja pięknej przyrody i spotkania z dziką naturą. Czysta woda i niewielka głębokość rzeki sprzyja kąpielom wodnym. Spływ Słupią kończy się w Ustce – tak, jak bieg rzeki, która następnie przepływa przez port remontowy oraz rybacki, po czym wpada do morza. W Ustce turyści po męczącym spływie mogą zatrzymać się odpocząć w przystani kajakowej WIR.

Spływ Kajakiem - Rowy i okolice

Spływ Kajakiem – Rowy i okolice

Kajakowy Szlak Papieski

Spływ kajakowy Słupią ma jeszcze jedną atrakcję. Jest nią Kajakowy Szlak Papieski, który upamiętnia pobyt na spływie kardynała Karola Wojtyły. Składa się on z dziesięciu etapów oznakowanych kamieniami. Z niektórymi łączą się ciekawe historie. Obeliski te pełnią funkcję przystanków na trasie spływu oraz przystani.

Całkowita długość szlaku kajakowego rzeką Słupią wynosi 133,2 kilometry, a dystans ten pokonuje się średnio w 6-7 dni. Na tą wyprawę należy zaopatrzyć się w odpowiedni ekwipunek
i najlepiej wybierać się na nią w lecie. Podczas spływu można korzystać ze specjalnie przygotowanych miejsc do biwakowania.

Rzeka Łupawa charakteryzuje się na wielu odcinkach „górzystością”. W wielu miejscach przypomina górski potok, z mnóstwem porozrzucanych kamieni i głazów oraz zwalonych drzew w nurcie. Jest to wymagający i pełen różnych niespodzianek i trudności szlak. W nagrodę otrzymujemy niezapomniane wrażenia i widoki. Na końcu trasy jest wypłynięcie do morza i spokojne lądowanie na plaży

Dokładne, przygotowane profesjonalnie dane i opisy znajdziesz na stronach – http://www.fuw.edu.pl/aw2p2/szlak/lupawa/lupawa.html oraz http://www.surfcamp-gardno.pl/index.php/kajaki/splyw-lupawa

Słupia ze względu na ukształtowanie dna została zakwalifikowana, jako rzeka górska! Dlatego też ten spływ kajakowy z pewnością dostarczy licznych wrażeń, w tym także doznań estetycznych i pozwoli poznać unikalny ekosystem całej doliny rzeki.

Spływ kajakiem

Spływ kajakiem

Licencja Creative Commons
Spływy kajakowe – Rowy i okolice by Marcin Wójcik Technet Media is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.
Permissions beyond the scope of this license may be available at https://technet-media.pl/kontakt.php