Co warto zobaczyć nad polskim morzem

Ośrodek Wypoczynkowy Saturn, położony jest w miejscowości Rowy. Rowy to mały rybacki port na środkowym Wybrzeżu. Znajdziesz nasz Ośrodek blisko morza, na zachodniej granicy Słowińskiego Parku Narodowego, w pięknym sosnowym, wydmowym lesie. W spokojnej, cichej okolicy, z ścieżka niespełna 300-metrową do bezpośredniego wejścia na piękną, piaszczystą plażę.

Rowy - Centrum - Co warto zobaczyć nad polskim morzem

Rowy – Centrum – Co warto zobaczyć nad polskim morzem

Nad polskim morzem

Siłą naszej miejscowości jest unikalność. Miejscowość leży nad samym morzem, nad jeziorem, a także znajduje się tu ujście rzeki Łupawy. Dzięki tym naturalnym walorom Rowy spodobają się zapalonemu żeglarzowi, wędkarzowi, ale także każdemu kto pragnie wypocząć wraz z rodziną.

Nad morzem wyznaczone są dwa kąpieliska i kilka zejść na plażę. Wioska położona jest w otulinie lasów sosnowych. Na zachód od niej znajduje się wybrzeże klifowe, a na wschód ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego. We wsi znajduje się kościół filialny pw. Apostołów Piotra i Pawła. Został wybudowany w stylu neoromańskim z granitowego kamienia w latach 1844–1849.

Miejscowość leży między Ustką, a Łebą w zdrowym mikroklimacie i w otoczeniu Słowińskiego Parku Narodowego znajdującego się na liście światowych rezerwatów przyrody UNESCO.

Zapraszamy na poznanie razem z nami polskiego środkowego wybrzeża

Rowy – historia w skrócie

Pierwsze wzmianki o Rowach pochodzą z 1282 roku. Rowy zwano wówczas Roune. Od początku założenia Rowy to osada rybacka zamieszkiwana przez ludność słowińską, spokrewnioną z Kaszubami.
W XIV w. wieś była prawdopodobnie jedną z baz Braci Witaliskich, piratów rozbitych przez Krzyżaków. W 1350 roku Rowy kupili lub zdobyli Bartowicze. Organizowali oni z osady wyprawy na połowy ryb, głównie śledzi.
W 1390 roku Rowy znajdują się pod panowaniem Krzyżaków. W tym czasie w osadzie ląduje późniejszy król Anglii Henryk IV. Wydarzenie to odnotowują kronikarze. Henryk IV jest w drodze do Gdańska wezwany przez Krzyżaków na pomoc przy zdobywaniu Wilna. Coś się jednak wydarzyło i późniejszy król Anglii przerywa właśnie w Rowach swoją podróż.

Zwiedzając cmentarz w Rowach zauważymy groby marynarzy pochodzących z różnych części świata i o różnorodnej narodowości. Najwcześniejsze nagrobki pochodzą z początków XVIII wieku. I jako ten okres podawany jest początek rozkwitu Rowów. Wiemy, że w 1784 r. mieszkało tu dwadzieścia sześć rodzin a do portu wciąż zawijały statki z różnych zakątków świata.

W czasie rozbiorów Polski Rowy leżały na terytorium Prus. W czasie II wojny światowej Rowy zostały zdobyte 9 III 1945 r. przez 19 Armię 2 Frontu Białoruskiego. Powróciły w granice Polski po ustaleniach traktatów powojennych.