Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach jest niewątpliwie miejscem, które nie powinno być pominięte w czasie zwiedzania Gminy Ustka.

To także doskonałe miejsce na gorsza pogodę i dla wczasowiczów, którzy nie tylko chcą leżeć na plaży, ale także – przenosząc się w czasie, poznać kulturę dawnych Słowian.

Muzeum

Muzeum to jest oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Jest ono zlokalizowane we wsi Kluki nad jeziorem Łebsko na ternie objętego ścisłą ochroną Słowińskiego Parku Narodowego.

Muzeum rozpoczęło działalność w 1963 roku, w celu ratowania kultury materialnej dawnej ludności kaszubskiej zamieszkującej nad jeziorami Gardno i Łebsko, zwanej Słowińcami.

W skansenie zlokalizowane są stare, malownicze chałupy ryglowe sięgające pamięcią nawet XVIII wieku oraz zagrody rybackie wraz z całym wyposażeniem i sprzętem używanym przez dawną ludność.

W chałupach udało się odtworzyć wygląd i klimat typowego domu słowińskiego, izby rybackiej, warsztatu ciesielskiego.

Liczne zrekonstruowane budowle szachulcowe odzwierciedlają to, co działo się na tym terenie przez kilka wieków.

Cały teren Muzeum to koło 10 hektarów, na których znajduje się 20 obiektów, w tym 7 chałup, 7 obórek, 2 stodoły, 2 piece chlebowe, karczma, magazyn na łodzie i sprzęt rybacki oraz szałas rybacki.

Do Muzeum należy zabytkowy cmentarz oraz murowany budynek dawnej szkoły (tu znajduje się Galeria Pomorskiego Malarstwa Plenerowego).

Na terenie Muzeum dobywają się liczne imprezy folklorystyczne, które maja na celu odtworzyć i przybliżyć turystom klimat dawnych czasów i kulturę Słowińców.

Imprezy

Główną imprezą, która równocześnie otwiera sezon jest Czarne Wesele, przyciągające tysiące turystów i mieszkańców regionu. Impreza ta wywodzi się zakorzenionej tradycji wspólnego kopania torfu, które miało miejsce w pierwszych dniach maja.

Dodatkową atrakcja w sezonie letnim jest słowiński chleb wypiekany na terenie skansenu w każdą wakacyjną sobotę i niedzielę.

Chleb pieczony jest z mąki żytniej zmieszanej z pszenną, z dodatkiem ugotowanych i zmielonych ziemniaków. Odwiedzający mogą uczestniczyć i śledzić cały proces wypieku.

Muzeum Wsi Słowińskiej czynne jest codziennie od 15 maja do 15 września.